Od 1. októbra zmeny niektorých pravidiel

Publikované: 30.09.2008 Autor: SITA

Najvyšší výkonný orgán Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) na svojom zasadnutí v dňoch 25. a 26. 4. 2008 v čínskom Pekingu prijal niektoré zmeny pravidiel basketbalu. Nižšie uvedené zmeny regulí vstúpia do platnosti od 1. októbra 2008, resp. po olympijský hrách v Pekingu. Na Slovensku sa uplatňujú od začiatku sezóny 2008/2009.

Zmeny v oficiálnych pravidlách basketbalu 2008 (podľa SBA / FIBA):

Čl. 4.3 DRESY
Ustanovenie, že hráči a hráčky môžu mať pod dresmi oblečené tričká, sa ruší.

Čl. 25.2.3 HRÁČ, KTORÝ SPADOL NA PODLAHU
Je dovolené (nie je priestupkom), ak hráč držiac loptu spadne a šmýka sa po podlahe.

Čl. 28.1.3 LOPTA JE V PREDNEJ POLOVICI IHRISKA
Lopta sa dostane do prednej polovice ihriska, ak počas driblingu zo zadnej do prednej polovice ihriska sú obe nohy driblujúceho hráča a lopta v kontakte s prednou polovicou ihriska.

Čl. 30.1.2 LOPTA ZAHRANÁ DO ZADNEJ POLOVICE
Hráč sa nedopustí priestupku, ak sa odrazí z prednej polovice, vo vzduchu získa loptu pod kontrolu a dopadne do zadnej polovice.

Čl. 31 ZRÁŽANIE HODU NA KÔŠ A BRÁNENIE HODU NA KÔŠ
Ak hráč prestrčí ruku zospodu cez kôš a dotkne sa lopty, ide o zrážanie lopty (už nie obyčajný priestupok) so všetkými následkami (dva, resp. tri body pre súpera)

Čl. 36.1.4 NEŠPORTOVÁ CHYBA
Pokiaľ brániaci hráč v snahe zabrániť rýchlemu protiútoku spôsobí kontakt s útočiacim hráčom zozadu alebo zboku a medzi útočiacim hráčom a košom nie je žiadny brániaci hráč, takýto kontakt sa klasifikuje ako nešportová chyba.

Čl. 38.3.1 TECHNICKÁ CHYBA
Ak hráč nadbytočne vystrčí pri otáčaní sa s loptou lakeť, či oba lakte (bez kontaktu s protihráčom), môže mu byť udelená technická chyba.

 
SITA Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia