BLOG: Istanbul je veľký, hala na prvý pohľad uchvátila

Publikované: 11.05.2012 Autor: Martin Galajda

Hukot motorov dvojmotorového boeingu nemenovanej tureckej leteckej spoločnosti ma hneď v úvode cesty na euroligové Final Four v Istanbule dostal po prvý raz do rozpakov. Na otázkou „hoväzie alebo kura“ som bez mihnutia oka odpovedal „gin“. Letušku to však nerozhodilo a opäť sa opýtala, čo budem jesť.

Ak si myslíte, že to bolo všetko, mýlite sa. Už o pár sekúnd prišla ďalšia sympatická stewardka s tvrdením, že som si objednal vegetariánske menu. Mala pravdu. Tak to však končí, ak nie ste stopercentný „bylinožravec“ a jedlo si objednávate spolu s letenkou týždne dozadu. S úsmevom mi povedala, že si môžem nechať aj kuriatko, ak som veľmi hladný. Dvojhodinový let som napokon prežil na solídne chutiacich cestovinách a na úspech výpravy do tureckého sultanátu som si napokon pripil aj spomenutým ginom s tonikom (dva ku jednej som to ešte nemal).

Po prílete do Istanbulu ma čakalo viac ako polhodinové čakanie pred vstupom do krajiny. Vízový úradník ma však prekvapil tvrdením, že potrebujem víza. Rovnako šokoval väčšinu cudzincov cestujúcich do „krajiny polmesiaca“ po prvý raz. Všetci sme sa porúčali k úradníkovi, ktorý nám za „symbolický“ poplatok 15 eur vlepil do pasu farebnú známku. Ešte predtým ako som si skrášlil svoj cestovný doklad sa úradník opýtal kolegu, či Slovensko má „euro alebo doláre“.

Aký je Istanbul? Na prvý pohľad veľký, preľudnený (13 mil. obyvateľov) a bez stromov a parkov. Hala Sinan Erdem Dome je na jeho periférii neďaleko letiska. Necelú hodinu z centra mesta, ale v metropole Turecka sú všetky mierky trochu iné ako sme zvyknutí u nás na Slovensko. Niekto môže povedať, že ide o okraj širšieho centra. Z vonku ide o klasický objekt, ale pohľad na kotol okolo plochy je úžasný. Je to celkom iné ako poznáme z „multifunkčných“ hokejových hál. Ihrisko pre halové športy je zovreté tribúnami. Už počas semifinále nás čaká skvelý zážitok.

Zvedavý som najmä na možnosti práce médií. Po zápase pôjdu vybrané médiá do šatne. Ostatní dostanú k dispozícii štyroch alebo piatich hráčov. Kompletné tímy majú byť na palubovke pripravené na rozhovory v rámci každého tréningu v čase jeho začiatku, alebo po skončení. Taktiež ma zaujíma, ako to bude vyzerať v hľadisku. Domáce tímy zostali mimo hry, a tak veríme, že to nedopadne ako na inom špičkovom podujatí, ktoré sa dnes koná na severe Európy. Ceny vstupeniek sa pohybujú od 160 do 630 eur na všetky štyri zápasy.

 


Diskusia