BLOG: Final 8 očami fanatika – deň druhý

Publikované: 30.03.2012 Autor: Daniel Jendrichovský

Aj keď je neskorá noc, bude sa mi písať veľmi ľahko. Mám za sebou jeden z najväčších zážitkov spojených so ženským basketbalom. V stre­du som dúfal, že padne rekord v návšteve na Euroligovom zápase a uvidím fanúšikovské peklo. Stalo sa a bol som pri tom.

Začnem od konca. Je polhodina po poslednom zápase a v hale je 4000 „žlto-modrých“, ktorí oslavujú na pôde svojho úhlavného nepriateľa. Nie rivala, nie súpera – nepriateľa do posledného dychu. „Červeno-žltých“ vyhnali tažkoodenci na severnú stranu pomocou hrubej sily, sanitka odváža jedného z livrejovaných bossov Gala, ktorý skolaboval v posledných minútach. Nie je podstatné, či Fenerbahce postúpi do finále a získa titul, turecké finále sa už skončilo.

Prognózy sa naplnili a halu pred posledným zápasom naplnilo podľa oficiálneho odhadu 10 000 divákov (mylím si, že ich bolo menej, ale to nie je podstatné). Padol euroligový rekord z Valencie, pretože ich tam bolo určite viac ako 7800 (našich 7215 zo Steel Arény z roku 2007 sa prepadlo na tretie miesto). Ale nie sú diváci ako diváci. To čo predviedli oba tábory bolo neskutočné.

Mal som možnosť byť pred dvoma rokmi na futbalovej Lige majstrov priamo v sektore Fenerbahce „ultrafans“ a bolo ich tam 40 000, ale nedá sa to porovnať. Akustika v uzavretej hale robí divy. Chvíľami som si musel zapchávať uši pri piskote a citíl som modrú tlakovú vlnu zľava a červenú zprava. Chorály boli tak kreatívne a rôznorodé, že som veľmi ľutoval, že neviem po turecky. Miestna hosteska sa len začervenala, keď sme ju žiadali o preklad.

Keď som včera hovoril o tom, že v Turecku sa veci riešia chlapsky, bolo to cítiť. Zápas organizovala špeciálna jednotka polície – Sport Polis. Myslím, že sú zvyknutí aj na horšie zápasy, ale bolo pre mňa prekvapením ako sa vysporiadali s horkokrvnými a po bitke túžiacimi masami. Jednoducho ich rozdelili na dve skupiny a nechali ich do sýtosti sa „zabávať“. Čo tam po nejakej pyrotechnike, čo tam po nejakých delobuchoch a dymovniciach, čo tam po nejakých pokusoch prehodiť vytrhnutú stoličku do sektoru hostí (zo strany Fenerbahce neletela ani jedna a to boli na súperovej pôde). Nech sa vybláznia! Neviem si to celkom dobre predstaviť u nás. Aby policajti nechali veciam takýto priebeh. Neviem si predstaviť ani reakciu FIBA Europe, ktorá má tendenciu trestať každý predmet na palubovke. Dnes sme tam videli od zapaľovačov, mincí, plastových fliaš až po veľku zelenú dymovnicu, ktorá tam našťastie priletela až po zápase. Diana Taurasi premenila trestný hod tesne pred tým ako ju trafila minca, ale brala to s rezervou.

To, čo sa dialo na palubovke bolo porovnateľné so súbojom v hľadisku. Extrémne nasadenie prinieslo Galatasaray náskok po prvej štvrtine a vedenie prakticky počas troch štvrtín, ale širšia lavička Fener, napriek nepríjemnému zraneniu Penny Taylor, rozhodla zápas. Bolo fantastické sledovať „match-up“ hviezd Taurasi – McCoughtry a Matovič – Charles. Neviem povedať, kto v nich vyhral, ale iskrilo sa statočne. Skladám klobúk pred rozhodcovskou trojicou, ktorá bola skvelá a skoro neviditeľná.

BLOG: Final 8 očami fanatika – deň prvý

Veľmi ma zaujímali aj súboje Diany Taurasi s Penny Taylor, keďže v súkromí tvoria pár a dnes stáli proti sebe s dresoch úhlavných rivalov. A keď poviem, že si nič nedarovali, tak som ďaleko od reality. Dianu Taurasi považujem za najlepšiu hráčku sveta a možno aj v histórii ženského basketbalu, ale ako sa správa k súperkám je trošku silná káva. DT si neodpustí úder, a priam vyhľadáva možnosť ukázať svoju dominanciu na ihrisku, a nielen tú hernú. A pár úderov sa ušlo aj Penny, a tak som sa pobavil na poznámke z hľadiska, že dnes bude tichá domácnosť.

Ostatné zápasy boli veľmi zaujímavé a vyrovnané do posledných sekúnd, ale všetky ostali v tieni veľkého derby. V nich si Valencia ako prvá zaistila finálovú účasť, aj keď treba priznať, ak by mal Spartak o jednu kvalitnú pivotku viac a Pokey Chatman si udržala nervy na uzde, mohla sa situácia poriadne zamotať. Najväčším prekvapením turnaja zostáva Madrid, ktorý si zahrá priamy súboj s Fenerbahce o nedeľné finále. Gala a Schio si zahrajú zápas o česť. Wisla napriek tomu, že skoro nachytala na hruškách UMMC, bude hrať s Valenciou už nič neriešiaci duel.

Moja subjektívna MVP dňa: Ajsha Jones (Rivas Madrid) a jej 28 bodov a 12 doskokov proti Schiu. Ak je niekto blízko k MVP turnaja tak je to ona.

Moja subjektívna katastrofa dňa: Výkon Erin Phillips ( Wisla Krakow), ktorá za 27 minút ako najlepšia strelkyňa svojho tímu nedala ani jeden pokus z hry.

Moja subjektívna akcia dňa: Príchod volejbalistiek Fenerbahce (vyhrali minulý týžden ženskú volejbalovú Euroligu) počas zápasu a následný víťazný chorál sprevádzaný tancom volejbalistiek

Moja subjektívne prekvapenie dňa: Stretnutie s Mikeom Thibaultom (tréner Connecticut Sun v ženskej WNBA), ktorý prišiel za mnou a poďakoval za šancu, ktorú sme dali jeho kmeňovej hráčke Danielle McCray a slúbil, že na nej cez leto popracuje, aby keď sa do Košíc vráti, bola ešte lepšia. Nehneval by som sa, keby to tak bolo.

Moja subjektívne hodnotenie dňa: Gala, UMMC ani Spartak Euroligu nevyhrajú. Určite spoznáme nového víťaza, aj keď sa dá polemizovať, že Valencia je nástupcom slávnej Dorna Godella Valencia z deväťdesiatych rokov. Bol to deň oslavy ženského basketbalu a nielen v hľadisku.

*** REDAKCIA: Vá­žení čitatelia. Už dlhšie pracujeme na spustení odbornej blogerskej rubriky, kde budú prispievať osobnosti slovenského basketbalového hnutia. Programátorské práce sú vo finálnej fáze. Písať nielen o basketbale budú pre vás poprední hráči, hráčky, tréneri, trénerky, manažéri alebo zástupcovia médií. Dnes vám predstavujeme prvého prispievateľa, ktorým je generálny manažér euroligového tímu Good Angels Košice Daniel Jendrichovský. Dohodnutí sme aj ďalšími troma novými blogermi. Mená zatiaľ neprezradíme, ale ide o zástupcov trénerskej, rozhodcovskej a hráčskej branže. Blogy by mali mať časom aj miesto na diskusiu.

 


Diskusia