Letný Vánok obhájil minuloročný titul

Publikované: 06.07.2011 Autor: Basketland/eBasket.sk

V sobotu 2. júla vyvrcholil 6. ročník Streetball Tour organizovaný ako Majstrovstvá Slovenska v streetballe finálovým turnajom v Banskej Bystrici. V metropole stredného Slovenska na hornom parkovisku Europa Shopping Center privítali organizátori Slovenská streetballová asociácia, Basketland n.f. a OZ Zober Loptu, nie drogy v spolupráci s Europa Shopping Center a ŠKP Banská Bystrica v siedmich kategóriách celkovo 72 tímov, ktorých súboje rozhodli o aktuálnych majstroch Slovenska a celkových víťazoch Streetball Tour 2011. 

V najsledovanejšej hlavnej mužskej Precol kategórii titul majstrov Slovenska obhájili minuloroční víťazi z „Letného Vánku“, ktorí v priamom súboji zdolali v banskobystrickom finále lídra priebežného poradia „Čistiaci prostriedok“. „Letný Vánok“ si okrem obhajoby prvenstva pripísal na svoje konto aj prize money vo výške 555 Eur a zabezpečil si priamy postup na septembrové majstrovstvá sveta v Moskve.

Sobotná predpoveď počasia a ranné sivé mračná po nočných prehánkach neveštili nič dobré, ale až na krátky lejak a 20-minútovú vynútenú prestávku sa počasie neustále zlepšovalo a napriek obavám nenarušilo program záverečného finálového podujatia Streetball Tour 2011. Slovenská streetballová špička sa spolu s paralelne prebiehajúcim veľkým hip-hopovým eventom európskych rozmerov – Outbreak Europe 2011, ktorý sa uskutočnil počas celého prvého júlového víkendu v priestoroch známeho klubu Ministry of Fun a Europa Shopping Center, postarala o gradujúce a kvalitné športovo-kultúrne popoludnie a oslavu streetballu a streetkultúry. Okrem juniorskej Streetsportline kategórie s už istými víťazmi “Tak určitee” nebolo ani v jednej z kategórii definitívne rozhodnuté o celkových víťazoch. Na viac sa vo finálovom turnaji hralo o dvojnásobnú porciu bodov, čo ešte mohlo poriadne zamiešať poradím. Najväčšiu pozornosť pútala elitná mužská kategória, v ktorej sa čakal tuhý boj o celkové prvenstvo medzi priebežnými lídrami z “Čistiaceho prostriedku” a obhajcami titulu “Letným Vánkom”, pričom celkom bez šancí nebola ani žilinská partia “Stará škola”. Favorizované trio sa nakoniec prebojovalo náročným sitom turnaja do semifinále, kde ich doplnil čierny kôň podujatia so zaujímavým názvom “Ak chceš vyhrať, tak mi zaplať” pod líderskou taktovkou Juliána Beťka a najlepšieho streetbalistu roka 2010 Braňa Koczkáša. Ich spanilú jazdu nakoniec zastavil “Letný Vánok”, ktorý sa tak v priamom súboji nielen o prvenstvo na finálovom turnaji, ale aj o celkový primát stretol s najväčšími rivalmi z Čistiaceho prostriedku. Trenčianska trojica citeľne oslabená o Martina Nižného a Filipa Bačica si v dramatických koncovkách štvrťfinále a semifinále dokázala nakoniec poradiť so svojimi protivníkmi, ale vo finále na skúsených a aktuálne lepšie takticky hrajúcich matadorov z “Letného Vánku” už ntačila. Bratislavské kvarteto Jaro Ciho, Miro Ciho, Rišo Hanáček a Dano Mačura doplnené o skúseného spoluhráča z prvoligovej Karlovky Jožka Tótha-Vaňa tak obhájilo minuloročný titul a bude do tretice reprezentovať slovenský streetball na septembrovom svetovom šampionáte v Moskve.

Fakt, že je titul v správnych rukách, potvrdil aj mladý tréner pôsobiaci v známej španielskej Canaria Basketball Academy Julián Beťko. „Myslím si, že priamy súboj dvoch najlepších tímov celej Tour bol tým pravým vyvrcholením celej Tour. Aj keď osobne neznášam prehry, v kútiku duše som rád, že sme s mojím mužstvom neovplyvnili konečný výsledok a rozhodlo až samotné finále vo výbornej atmosfére, kde zvíťazil momentálne lepši tím.“ Dvadsaťosemročný bývalý veľký slovenský basketbalový talent, svojho času člen základnej päťky popredného univerzitného tímu Butler v prestížnej NCA., ktorý musel svoju sľubne sa vyvíjajúcu kariéru predčasne ukončiť pre vleklé problémy s kolenami, zhodnotil stručne aj celkovú úroveň turnaja: „Turnaj sa mi veľmi páčil a je dobré, že mu prialo aj počasie. Odchádzam len s pozitívnymi pocitmi. Zaregistroval som iba minimum zbytočných hádok a taktizovania ako tomu bolo v minulosti, čomu výrazne pomohli organizátori, nové pravidlá a školení streetballoví rozhodcovia.“ 

Nemenej dramatická bola aj situácia v druhej seniorskej kategórii Basketland Open Mix. Priebežní lídri „Blízko hrušky“ nezvládli dôležitý semifinálový duel proti minuloročným vicemajstrom z tímu „Chivava z bufetu Mašla“ a napriek víťazstvu v súboji o tretie miesto nemali osud vo vlastných rukách. V dramatickom finále im nakoniec k celkovému prvenstvu dopomohol triumf „Suprových sliepat“, ktoré si poradili s „Chivavami z bufetu Mašla“ až po predĺžení a pripravili ich tak o možný majstrovský titul. V ostatných kategóriách potvrdili svoju absolútnu tohtoročnú dominanciu v juniorskej Streetsportline kategórii už istí celkoví víťazi “Tak určitee” a piatym víťazstvom v slede zavŕšili svoju suverénnu bilanciu. V Zober Loptu, nie drogy Mixe ZŠ stačilo “Bambusovým výhonkom” tretie miesto na finálovom turnaji v Banskej Bystrici na definitívne potvrdenie celkového triumfu. Naopak, iba víťazstvo zabezpečilo podobný primát tímu “1+1=3” v najmladšej kategórii Nádácie Slovenskej sporiteľne Mini Street ZŠ. V oboch fun kategóriách sa pri premiérových účastiach tešili z turnajového prvenstva v Koratex Open Fun “Basket BB” a v Spalding Old Young “Big little Joe”, celkový triumf si zabezpečili družstvá “Zmačkni Enter”, resp. “1439”.

V športovom programe Streetball – Tour Banská Bystrica nechýbali ani populárne individuálne doplnkové súťaže Planet Sport FT shooting, Spalding 3pts shooting a Streetsportline Slam dunk contest. V „šestkovej“ vyraďovacej súťaži preukázal najpresnejšiu streleckú mušku a pevné nervy Adam Richardson, ktorý vo finálovom súboji porazil Janku Matejčikovú. Podobné kvality, ale spoza trojkového oblúka, potvrdil výborný strelec z „Letného Vánku“ Miro Ciho, ktorý podobne ako v samotnom mužskom finále zdolal lídra „Čistiaceho prostriedku“ Tomáša “Coacha” Vavra a ďalšieho Tomáša – Tapušíka. Streetsportsline Slam Dunk contest bol tentoraz iba v znamení exhibičného vystúpenia známeho showmana Matesa zo Zvolena, ktorého jedným typickým preletom ponad troch ľudí podporil aj víťaz tohtoročného celkového smečiarskeho hodnotenia Rasťo “Rasty” Mrázik. Matesov famózny akrobatický dunk, po ktorom si vyslúžil standing ovations od publika, spravil krásnu bodku za celým šiestym ročníkom Streetball Tour 2011. Skutočnú lahôdku ponúkol aj kultúrny program, ktorý bol v znamení paralelne prebiehajúceho Outbreak Europe Hip-Hop Festival 2011 – jedného z najväčších b-boyingových podujatí na svete. O hudobný support sa postaralo osvedčené duo DJ MMH & DJ Lombo a Pepe Shilo Lopez za moderátorským mikrofónom opäť dokázal, prečo nemá v tomto smere v slovenskej streetballovej komunite konkurenciu.

„Naša spoločnosť podporuje banskobystrický streetballový turnaj od samého začiatku na základe úzkej spolupráce s basketbalovým klubom ŠKP a pánom Matejčíkom. Po dvoch úspešných ročníkoch sa nám tento rok podarilo zorganizovať finálový turnaj celej Streetball Tour 2011, čo nás samozrejme veľmi teší. Spojili sme túto akciu s hip-hopovým festivalom Outbreak Europe s cieľom podporiť mladých ľudí a spraviť pre nich ucelený indoorový aj outdoorový program. Myslím, že napriek spočiatku nepriaznivému počasiu sa nám tento zámer vydaril, prišlo množstvo mladých ľudí a na podujatí vládla výborná atmosféra,“ neskrýval spokojnosť s podujatím Area marketing manager Europa Shopping Center Michal Bariak.

Viac informácií nájdete na www.basketland.sk.

Výsledky Streetball Tour – Banská Bystrica:

Kategória Nadácie Slovenskej sporiteľne MINI STREET ZŠ (žiaci a žiačky ZŠ ročník narodenia 1999 a mladší):
1. 1+1=3
2. Lollypops
3. Žiarski draci

Kategória Zober loptu, nie drogy MIX ZŠ (žiaci a žiačky ZŠ ročník narodenia 1996 a mladší):
1. Daewoo Team
2. Do trojice všetko dobré
3. Bambusové Výhonky

Kategória Streetsportline JUNIORI (chlapci ročník narodenia 1992 a mladší):
1. Tak určitee
2. Mrzne hrozne v Brezne
3. BS Power

Kategória Basketland OPEN MIX (voľná mix kategória):
1. Suprovie Sliepatá
2. Chivava z bufetu Mašla
3. Blízko Hrušky

Kategória Precol MUŽI:
1. Letný Vánok
2. Čistiaci prostriedok
3. Stará škola

Kategória Koratex OPEN FUN (fun kategória):
1. Basket BB
2. Old School
3. Baloncesto

Kategória Spalding OLD YOUNG (fun kategória):
1. Big little Joe
2. 1439
3. AXIS Team

SPALDING 3 pts shooting: Miroslav Ciho, finalista: Tomáš Vavro, Tomáš Tapušík
PLANETSPORT FT shooting: Adam Richardson, finalista: Jana Matejčíková

Fotogaléria z podujatia: 

 


Diskusia