Vajnorský streetball korisťou Letného Vánku

Publikované: 21.06.2011 Autor: Basketland/eBasket.sk

Po dvoch podujatiach v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves a Leviciach sa vrátil tento víkend šiesty ročník Streetball Tour opäť do hlavného mesta Slovenska. Areál Alviano v bratislavskej mestskej časti Vajnory sa aj do tretice v slede stal centrom slovenského streetbalu ako tretie podujatie populárnej série streetballových turnajov.

Organizátori Streetball Tour – Vajnory Slovenská streetballová asociácia, Basketland n.f. a OZ Zober Loptu, nie drogy v spolupráci s mestskou časťou Vajnory pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja pripravili pre 70 tímov a početnú divácku kulisu bohatý športový a kultúrny program v znamení streetballu a streetkultúry. Na celkovo deviatich hracích kurtoch sa súťažilo v siedmich hlavných kategóriách – kategória Nádácie Slovenskej sporiteľne Mini Street (žiaci a žiačky ZŠ, 1999 a mladší), kategória Zober Loptu, nie drogy (mix ZŠ, 1996 a mladší), kategória Streetsportline (chlapci do 19 rokov, 1992 a mladší), kategória Precol (muži), kategória Basketland Open Mix, kategória Spalding Old-Young (kategória určená pre dvojice, hráči musia byť rodinnými príslušníkmi, Young – ročník narodenia 1996 a mladší a Old – ročník narodenia 1981 a starší) a kategória Koratex Open Fun (voľná kategória určená pre fanúšikov, sponzorov a priateľov streetballu).

Najväčšia pozornosť sa upierala na kvalitou nabitú elitnú mužskú kategóriu, v ktorej sa okrem tradičných honorov v podobe prémie 111 Eur z celkových zvýšených tohtoročných Prize Money 999 Eur a vecných cien od produktových partnerov bojovalo o miestenku na úvodné podujatie európskej Streetball Open Series, ktoré sa bude konať 2. júla v Prahe na Václavskom námestí pod názvom Prague International Streetball Cup. V príjemnom a pre streetball takmer ideálnom oblačnom počasí nebola opäť núdza o prekvapenia, ktoré zdramatizovali situáciu aj v priebežnom poradí Streetball Tour 2011. O to najväčšie a pre seba určite nepríjemné sa postarali víťazi prvých dvoch podujatí z „Čistiaceho prostriedku“, ktorí najskôr vo štvrťfinále nevedeli nájsť účinnú zbraň proti nadšene hrajúcemu ružomberskému tímu „Kačice“ a následne ťahali za kratší koniec aj v oboch súbojoch o umiestnenie, čoho výsledkom bolo konečné až ôsme miesto. Zaváhanie trenčianskeho tímu dokonale využili obhajcovia titulu z Letného Vánku, ktorí si zaspomínali na minuloročné výborné výkony a svojou typickou umnou a taktickou hrou podporenou bohatými skúsenosťami aj z medzinárodných turnajov dominovali vo všetkých zápasoch. Kvarteto v tradičnom zložení Jaro a Miro Cihovci, Rišo Hanáček a Dano Mačura najprv zdolalo v semifinále žilinských finalistov spred dvoch týždňov z Levíc „Starú školu“ a v dramatickom finále dokázalo otočiť nepriaznivý vývoj proti rivalom z „X – Faktoru“. Tohtoročné premiérové víťazstvo katapultovalo „Letný Vánok“ o jediný bod na čelo priebežného poradia Streetball Tour 2011 pred „Čistiaci Prostriedok“ a výrazne zdramatizovalo boj o celkové prvenstvo. “Konkurencia v mužskom pavúku je tento rok väčšia a aj zásluhou vytvorenia Open Fun kategórie ubudlo ľahkých zápasov a každý duel je ťažký. Vajnory patria medzi naše najobľúbenejšie podujatia a aj tentoraz to bol výborný turnaj. Nečakané vypadnutie Čistiaceho prostriedku, ktorému podľa môjho názoru citeľne chýbal Filip Bačic, nás zdravo namotivovalo. Som rád, že sme obhájili minuloročné prvenstvo vo Vajnoroch a vrátili sme sa do hry o celkové prvenstvo,“ netajil spokojnosť po finálovom zápase líder Letného Vánku Jaro Ciho.

V ostatných kategóriách boli diváci svedkami nemenej zaujímavých a dramatických súbojov na ostrie noža. V Basketland Open Mixe zaknihoval premiérové víťazstvo sezóny pri svojej prvej účasti tím „Blízko hrušky“. Naopak, svoju absolútnu dominanciu potvrdili dovŕšením víťazného hetriku medzi juniormi „Tak určitee“ a podobnú, hoci iba dvojturnajovú, zaznamenali v mixe ZŠ „Bambusové výhonky“. V dvoch nových fun kategóriách Open Fun a Old Young sa zišla tohtoročná rekordná konkurencia, z víťazstva sa nakoniec tešili Rappery, resp. Demovci. Bohužiaľ v Mini Streete ZŠ sa našiel opäť iba jeden účastník „1+1=3“, pričom táto kategória je zatiaľ najväčším sklamaním pre všetkých organizátorov a troška odzrkadľuje celoslovenskú alarmujúcu situáciu s aktívne športujúcou mlaďou.

Na programe Streetball Tour – Vajnory nechýbali ani populárne individuálne doplnkové súťaže Planet Sport FT shooting, Spalding 3pts shooting a Streetsportline Slam dunk contest. Z hranice trestného hodu predviedol najpresnejšiu mušku a streleckú fazónu Dalibor Hlivák. Niečo podobné predviedol z trojkového perimetru Robo Šturcel a rovnako ako Dalibor zobral okrem vecných cien aj bank poskladaný z vkladov všetkých súťažiacich. Na záver prišlo vyvrcholenie v podobe smečiarskych kreácii umocnené vo Vajnoroch lákavou hlavnou cenou v podobe miestenky na už spomínané úvodné podujatie európskej Streetball Open Series v Prahe. Rovnako ako v mužskej kategórii aj tu sa zrodilo prekvapenie na úkor veľkého favorita a zhodou okolností člena „Čistiaceho prostriedku“ Rasťa „Rastyho“ Mrázika, víťaza Slam Dunk contestov z Karlovky a Levíc. Vo finále ho preskákal a väčší aplauz meraný legendárnym hlukomerom získal junior MBK Karlovka Michal Sagula.

Vajnorské streetballová sobota bola tradične bohatá na netradičné exhibície a streetkultúru a v tomto smere je to dlhodobo silné podujatie. Absolútnou premiérou bola netradičná exhibícia streetballu na vozíčku, keď sa v miešaných zostavách predstavili telesne hendikepovaní chalani zo ZŠ na Mokrohájskej a známe tváre z extraligových, prvoligových a streetballových ihrísk. Vo výbornej a uvoľnenej atmosfére všetci prítomní ocenili obdivuhodné výkony a nezlomnú vôľu mladých ľudí, ku ktorým osud nebol príliš naklonený, no napriek tomu sa nevzdali a športujú s minimálne rovnakým zápalom ako nehendikepovaní rovesníci. “Veľmi si vážime, že organizátori Streetball Tour podporili myšlienku integrácie hendikepovaných ľudí do športového podujatia nepostihnutých. Dúfam, že exhibícia, ktorú hrali proti sebe zmiešané tímy, obohatila prítomných streetbalistov a ukázala im ďalší rozmer tohto krásneho športu,” okomentovala netradičnú exhibíciu predstaviteľka OZ SWIF (Slovenský vozičkársky a integrovaný florbal) a jedna z predsaviteľok tejto myšlienky Veronika Rakovská. Streetkultúra mala svoje vrcholy v podobe vystúpení akrobatov z Prostreet Teamu a neuveriteľných a žonglérskych kúskov v rámci footbagovej show a takisto futbalovom freestyle v podaní dvojnásobného majstra Slovenska a účastníka majstrovstiev sveta vo futbalovej freestyle Michala Rimovského. O výbornú atmosféru a náladu sa postarala dvojica známych tvárí spoza mixážnych pultov DJ MMH & DJ Lombo a celým podujatím opäť nezabudnuteľným spôsobom sprevádzal a svoju vysokú moderátorskú triedu ukázal Pepe Shilo Lopez.

“S podujatím ako takým sme veľmi spokojní – či už z pohľadu organizačného, ako aj z pohľadu priamych účastníkov. Sme radi, že aj tretí ročník Streetball Tour Vajnory priniesol opäť veľmi peknú účasť tímov, množstvo mladých ľudí a osobitne sa mi veľmi páčilo aj zaradenie exhibície vozičkárov do sprievodného programu podujatia. Oceňujem aj kvalitu povrchov a fakt, že sa premiérovo hralo aj v druhom areáli na multifunkčnom ihrisku. Verím, že sa nám aj o rok podarí zorganizovať minimálne rovnako kvalitné podujatie,” netajil spokojnosť s podujatím poradca starostu MČ Vajnory Mário Schwab.

Záverečnú bodku za vydareným Streetball Tour – Vajnory dalo slávnostné vyhlásenie ankety eBasket.sk, neziskovej organizácie Basketland a Slovenskej streetballovej asociácie o najlepšieho streetbalistu, streetbalistku a streetballového juniora roka 2010, ktoré sa konalo po skončení podujatia v Pizzerii Alviano. Medzi mužmi získal najviac hlasov Branislav Koczkáš, v ženskej kategórii prvenstvo obhájila Alexandra Pribulová a medzi juniormi triumfoval Michal Valach.

Najbližšie zavíta Streetball Tour 2011 25. júna do Ružomberka, viac informácií nájdete na basketland.sk .

Výsledky Streetball Tour – Vajnory:
Kategória Nadácie Slovenskej sporiteľne MINI STREET ZŠ
1. 1+1=3

Kategória Zober loptu, nie drogy MIX ZŠ
1. BAMBUSOVÉ VÝHONKY
2. DAEWOO TEAM
3. TANGA-MANI

Kategória Streetsportline JUNIORI
1. TAK URČITEE
2. MRZNE HROZNE V BREZNE
3. SEVERSKÉ TRIO

Kategória Basketland OPEN MIX
1. BLÍZKO HRUŠKY
2. M.C.B.P
3. SUPROVIE SLIEPATÁ

Kategória Koratex OPEN FUN
1. RAPPERY
2. OLD SCHOOL
3. VAJNORY

Kategória Spalding OLD YOUNG
1. DEMOVCI
2. SCHWABITOS
3. DOLIŇÁCI

Kategória Precol MUŽI
1. LETNÝ VÁNOK
2. X – FAKTOR
3. STARÁ ŠKOLA

SPALDING 3 pts shooting – Robo Šturcel, finalista: Ľubo Kružel
PLANETSPORT FT shooting – Dalibor Hlivák, finalista: Tomáš Ábel
STREETSPORTLINE SLAM DUNK contest – 1.Michal Sagula, 2. Rasťo Mrázik

Fotogaléria z podujatia:

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV