Urban preferuje slovenskú extraligu a EuroChallenge

Publikované: 15.06.2011 Autor: Róbert Buček

Na nedávnom trénerskom seminári v Poprade sme stretli aj trénera extraligového BK SPU Nitra Ľubomíra Urbana. Jeden z najrenomova­nejších odborníkov pod slovenskými deravými košmi sa vyjadril k témam, ktoré v súčasnosti azda najviac rezonujú medzi basketbalovou verejnosťou.

O seminári ZT SBA v Poprade

Z môjho pohľadu to bol dobrý seminár, dobre zorganizovaný, s dobrou účasťou hlavne slovenských trénerov, s dobrou účasťou

Urban Ľubomír  (Foto: Peter Barath)
prednášajúcich. Myslím si, že každý si mohol nájsť námet na svoje ďalšie napredovanie. Bolo nám znázornených viacero podnetov, ako vylepšiť svoju trénerskú prácu, takže z tohto pohľadu hodnotím seminár veľmi pozitívne. Vzdelávanie trénerov je však kontinuálna záležitosť a nie jednorazová účasť na kurze – či už sa jedná o veľký alebo malý seminár. Je to dlhodobý proces. Pokiaľ tréner pociťuje nejaké vákuum a potrebuje povzbudiť či inšpirovať sa od niekoho iného, myslím, že sa to dá aj účasťou na hociktorom tréningovom proces alebo to môže byť aj zo sveta známy tzv. regionálny seminár. U nás tento proces nie je až tak rozbehnutý. V podstate môžeme byť radi, že zorganizujeme takýto seminár. Účasť na ňom svedčí o tom, že bol pripravený na dobrej úrovni.

O situácii v slovenskom basketbale

Situácia v našom basketbale nie je lichotivá už niekoľko rokov. Je to len otázka toho, kto je ochotný počúvať a kto chce priniesť zmeny. Ľudí ochotných načúvať rozumným argumentom je málo, a tým je aj menšia snaha zmeniť čosi na tomto procese. Zdá sa, že nelichotivá situácia v slovenskom basketbale sa môže prehlbovať. Podľa môjho názoru slovenský basketbal to je kvalita hráčov, ktorých vychovávame. Keď sa pozrieme na obidve zložky, mnohé fakty dávajú za pravdu názorom, že aktuálna situácia je viac ako „iba“ nelichotivá.

O snahe Nitry pôsobiť nielen v slovenskej extralige

Urban Ľubomír (Foto: Ondrej Bobek)
Neviem, do akej miery sú rozbehnuté finálne aktivity čo sa týka dolaďovania súťaží. Náš klub deklaroval záujem hrať aj niečo iné ako len slovenskú extraligu. A to vzhľadom na to, aby sme pritiahli aj ďalších divákov do našej haly, resp. telocvične. V nasledujúcich dňoch uvidíme, do akej miery sa nám to podarí, pretože rokovania neustále prebiehajú. Na druhej strane si myslím, že je pomaly najvyšší časť urobiť nejaký uzáver. Verím, že sa tak stane najneskôr do konca júna, aby sme vedeli, s akou silnou zostavou vôbec môžeme počítať. Práve od úrovne súťaže sa totiž bude odvíjať aj to, aké silné družstvo bude potrebné postaviť na budúcu sezónu.

O súťažiach, v ktorých by Urban najradšej videl svoje mužstvo

Osobne si myslím, že pre nás je každý nový motív pozitívny. Pravda, musím byť aj zástancom určitého racionálneho pohľadu pre slovenský basketbal. Pre nás by bolo optimálne hrať slovenskú extraligu a takisto pôsobiť v európskych pohároch, pretože tie sú relevantné. Možnosť hrať EuroChallenge je azda najschodnejšia cesta pre každý slovenský tím mať zastúpenie v pohárovej Európe. Avšak ja nie som BK SPU Nitra. V klube je viacero sponzorov a ich želania či predstavy budú v tomto procese ďaleko rozhodujúcejšie.

 


Diskusia