Interu vyhovujú dramatické koncovky

autor logo


sport.sk

Ťažko nájsť dvojicu súperov, ktorí by sa v poslednom období stretávali tak často, ako basketbalisti Interu s Prievidzou. V dvoch prípravných i troch extraligových dueloch mali navrch „baníci“, no vo štvrťfinále Slovenského pohára sa karta obrátila a žlto-čierni uspeli aj v stredu na hornej Nitre. Interisti si ani tentoraz neodpustili dramatickú koncovku, po ktorej sa tešili z tesného víťazstva 93:90.

„V Prievidzi sme mali slabší nástup do zápasu. Začali sme – predovšetkým v obrane – veľmi vlažne. V druhej a tretej štvrtine náš výkon pripomínal to, čo by sme chceli hrať a k čomu smerujeme. Potom nás trocha pribrzdili Bulatovičove a Grahamove problémy s faulami. V momente, keď sedeli na lavičke, Prievidza skorigovala. Záver bol už aj o šťastí, ale boli na ihrisku správni hráči, ktorí koncovku zvládli, čo nás teší aj preto, že v prvej polovici sezóny sme na niekoľko podobných koncoviek doplatili. Na niečo to poukazuje a podľa mňa to určite nie je iba o šťastí,“vracia sa k stretnutiu 34. kolaMichal Ondruš, generálny manažér a tréner BK Inter Incheba Bratislava.

Až sa niekedy zdá, že Bratislavčania sa vyžívajú v dramatických a tesných záveroch stretnutí. Aj teraz Prievidžanom dovolili, aby zlikvidovali štrnásťbodové manko z tretej štvrtiny a v záverečnej časti sa sami dostali pod tlak, keď s domácimi prehrávali už o sedem bodov. V závere však opäť prevážili kvality interistov. Zvládanie podobných situácií kladie na družstvo mimoriadne nároky.

Ondrušasme sa spýtali, aké:„Celé sa to naštartovalo šťastným víťazstvom nad Prievidzou v Slovenskom pohári v Leviciach a aj v ďalšom pohárovom zápase proti Komárnu, keď sme sa vrátili do zápasov, ktoré boli už v podstate stratené. Máme hráčov, ktorí na seba dokážu prevziať zodpovednosť v kritických momentoch. Určite to nie je iba o jednom či dvoch, takých hráčov je v kádri viac. Sme charakterovo a psychicky dosť silní na to, aby sme vyrovnali aj s kritickými situáciami na konci duelov.“ 

Alando Tucker (Foto: Vladimír Dorňák)

Po víťazstve sa Inter posunul už na štvrtú pozíciu, ktorú dlhodobo okupovala Spišská Nová Ves. Pravda, Spišiaci majú zápas k dobru. Čo je však kuriózne, že ak by sa základná časť skončila už dnes, prvé kolo play-off by opäť ponúklo konfrontáciu Interu s Prievidzou, ako keby týchto dvoch rivalov k sebe priťahoval akýsi druh afinity.

Interisti môžu byť spokojní nielen s výsledkami, keď vyhrali štyri z posledných piatich stretnutí, ale aj s tým, ako sa do tímu zapracováva najnovšia posila Alando Tucker. Sympatický 29-ročný Američan so skúsenosťami z NBA, ktorý bol ešte pred začiatkom tohto ročníka členom kádra Milwaukee Bucks, spôsobil ošiaľ medzi fanúšikmi. Najmä vďaka nemu sa o slovenskom basketbale odrazu hovorí oveľa viac, ako je zvyčajné. Tucker zatiaľ stihol odohrať len dve stretnutia. V sobotu sa podieľal na víťazstve nad Svitom (83:72) až 30 bodmi a 5 doskokmi. Proti Prievidzi mu síce toľko nepadalo, no aj tak dosiahol cenný double-double za 15 bodov a 10 doskokov.

Michal Ondrušhodnotí jeho doterajší prínos: „Alando odohral výborný prvý zápas. Ešte je vo fáze adaptácie a zoznamuje sa s tímom. V Prievidzi nebol jeho výkon vzhľadom na štatistické ukazovatele taký výrazný, ale významne pomohol družstvu. Doteraz s ním môžeme byť len spokojní. Myslím si, že z herne i ľudsky sme našli hráča, ktorý môže dať veľa Interu i celej slovenskej extralige.“ 

Z tábora žlto-čiernych však vyšla aj menej pozitívna správa. Klub totiž v uplynulých dňoch vyhodil dvoch hráčov pre vážne porušenie disciplíny. Americkí basketbalisti David Kyles a Clarence Jackson sa po minulotýždňovom stretnutí v Leviciach dopustili nepochopiteľného úletu, keď sa bez vedomia trénera, či hocikoho z vedenia tímu, odpojili od výpravy. So spoluhráčmi neabsolvovali ani spoločnú večeru, „stratili“ sa niekde v Leviciach a späť do Bratislavy sa vrátili po vlastnej linke.

„Na druhý deň sa objavili na tréningu, akoby sa nič nestalo, no boli s okamžitou platnosťou suspendovaní a následne sme s nimi rozviazali kontrakt,“hovoríMichal Ondruša pokračuje:„Toto bolo podľa nás najrozumnejšie a jediné možné riešenie situácie. Podobné správanie sa je krajne neprofesionálne a pre nás neakceptovateľné­.“ 

Kyles, ktorého krátko po Novom roku prepustili z Levíc, stihol za Inter odohrať iba šesť stretnutí, Jackson o štyri viac. Družstvo bez nich nastúpilo už minulý týždeň v Banskej Bystrici a uspelo takisto ako v dvoch nasledujúcich dueloch. Celá miniaférka má však aj pozitívnu stránku. Inter zháňa novú posilu a podľa manažéra Ondruša sa finalizuje príchod mimoriadne skúseného basketbalistu, ktorý v minulosti nastupoval aj v NBA. Jeho meno ani žiadne ďalšie detaily však generálny manažér nechce prezradiť, kým nebude prestup dotiahnutý do úspešného konca. CITÁT:„Podobné správanie sa je krajne neprofesionálne a pre nás neakceptovateľné­.“ 

STOJEDENÁSŤ Nielen Inter si dlho nevedel dať rady s Prievidzou, aj Nitra mala rovnaký problém s Komárnom. Dve popredné družstvá sa stretli v tejto sezóne štyrikrát. V prvých troch vzájomných dueloch sa zdalo, že aj keby sa Nitrania „rozkrájali“, na „lodiarov“ jednoducho nevyzrejú. O to viac prekvapilo, keď im v stredu nasúkali 111 bodov a zaslúžene zvíťazili 111:98! Je to najvyšší „nástrel“ v aktuálnom ročníku. Žiadny tím zatiaľ nenastrieľal viac bodov. Rovnaký počet síce dosiahli aj Handlovčania ešte v novembri pri víťazstve nad Banskou Bystricou (111:107), lenže tí mali vtedy k dispozícii aj päťminútové predĺženie.

Komentáre k článku

Diskusia k tomuto článku je vypnutá. Ďakujeme za pochopenie.

Súvisiace články

Aktuálne správy