Analýza: Dominantný Baťka nestačil, základom úspechu Košíc sú rozohrávači

Publikované: 07.12.2017 Autor: Peter Jačiansky Foto: Jäzva

KB Košice vs. BK Inter Bratislava, Pilčevič (3) vs. Bulatovič (10) (Foto: Jäzva)

Nestáva sa každý deň, aby klub z najvyššej súťaže musel dohrávať zápas v oslabení. A predsa sa to sem-tam stane. Stredajšie meranie síl medzi Košicami a Interom však bolo rozhodnuté dávno predtým, než prišlo k spomínanej situácii.

Oddychový čas je v basketbale veľmi dôležitý element, ktorý môže mať v konečnom dôsledku rozhodujúci význam. Timeout by mal veci na palubovke zmeniť k lepšiemu, teda aspoň taký je náš predpoklad. Vo včerajšom stretnutí sa kľúčové momenty začali diať niekoľko minút pred veľkou prestávkou. Nebudeme sa tentokrát zaoberať začiatkom duelu a skočíme priamo do deja. Konkrétne do pasáže, keď svietil na tabuli čas 01:53 do konca prvého polčasu. V danom momente boli domáci vo vedení 38:34 a loptu mal vo svojej moci Inter. Majster musel ísť do finálnej fázy štvrtiny s tým, že štvorbodový náskok zníži, prípadne sa pred prestávkou dostane do vedenia. Nestalo sa ani jedno, ani druhé.

Prvý útok po oddychovom čase a bác stratená lopta po nedorozumení. Následne sa po nábehu smerom k lopte dostáva do výbornej pozície Igor Marič a premieňa trojku. V tej istej chvíli spraví univerzál hostí Nemanja Barač zbytočnú osobnú chybu, keď Richarda Körnera v súboji posotí smerom k Maričovi. Dve šestky ako bonus. Po timeoute sa z 34:38 stalo za krátku chvíľu 34:43. Len tak. Paradoxné na tom je, že veci sa pre Inter nezmenili ani po polčase. Vtedy začal na palubovke terorizovať obranu hostí Radenko Pilčevič. Dve trojky a k tomu dvojka s bonusom. 56:42 pre domácich, ktorí v tejto chvíli v hlavách uverili, že nad Interom vyhrajú a do konca zápasu ich to neprešlo.

DOMINANTNÝ BAŤKA NESTAČIL

Bratislavčania spravili pred sezónou výborný ťah, keď do svojho tímu získali Michala Baťku. Takto má pracovať pivotman v dnešnom basketbale. Áno, vie vystreliť aj za tri, ale primárne sa drží tam, kde ho tréner a celé mužstvo potrebuje. Dole pod košom. Mišo Baťka bol včera široko-ďaleko najlepším hráčom Interu. Dobrou správou je vyrovnanosť jeho výkonov a najmä efektivita, ktorá ho sprevádza v domácich zápasoch na Pasienkoch a tiež na palubovkách súperov. Je to hráč, ktorý pracuje pre kolektív a keď príde na tvrdý osobný súboj, tak neuhne. Nie je taký tréner, ktorý by ho nechcel mať vo svojom tíme. Bez neho by žlto-čiernym hrozil veľký výprask. Obidva palce nahor pre pivotmana bratislavského klu­bu.

ROZOHRÁVAČI, ZÁKLAD ÚSPECHU

Basketbal je komplexná hra, v ktorej rozhodujú detaily. Pokojne sa môže stať, že aj keď hráč nestrelí v zápase ani bod, môže patriť k najlepším na palubovke. Svojím výkonom to dokázal Rahmon Fletcher, ktorý mal takú nepresnú ruku, že aj keby bol v hale do polnoci, do zápisu by nepridal ani čiarku. Aj takéto zápasy bývajú. Vtedy je ale dôležité, aby hráč nezvesil hlavu a nerezignoval. Fletcher bol síce nepresný, ale pri výstavbe útokov bol vynikajúci. Spoluhráčom rozdával prihrávky 1A kvality. Radenko Pilčevič, ktorý včera hral prvé husle, je v tomto smere iný. Tomu, keď sa nedarí, je hotový a môže ísť rovno na lavičku. Spomeňte si napríklad na stretnutie s rovnakým súperom na Pasienkoch. Srb ale včera žiaril a premieňal veľmi ťažké strely. Body ale dajme bokom, rozhodujúca tvorba hry a v nej obaja spomínaní hráči vynikajú. Vďaka nim sa Marič dostane k dobrým pozíciám, vďaka nim je Körner využiteľný pod košom aj na oblúku, vďaka nim môže Stamenkovič ísť do clon…

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

8 Indiana Pacers 16/11 59,26%
9 Minnesota Timberwolves 16/12 57,14%