VIDEO Fantastické divadlo, Slovinci vyradili Lotyšov v zápase šampionátu

Publikované: 12.09.2017 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: FIBA Europe

Slovinsko radosť (Foto: FIBA Europe)

Už pred začiatkom sa hovorilo, že fanúšikov čaká najzaujímavejší zápas vo štvťfinálovej ponuke. Slovinci aj Lotyši hrali do tých chvíľ výborne na EuroBaskete 2017.

Vo vzájomnom stretnutí pripravili perfektnú ofenzívnu lahôdku pre fanúšikov. Bez prehánania sa dá povedať, že to bol zatiaľ zápas prebiehajúceho európskeho šampionátu. Pre nestranných priaznivcov basketbalu mal duel všetko. Hviezdne výkony, tímový basketbal, veľké obraty, tvrdé súboje a nakoniec tesnú výhru Slovincov, ktorí vyzvú v semifinále najväčších favoritov turnaja Španielov.

Balkánska krajina začala stretnutie s veľkou energiou, postupne si vybudovala pätnásťbodový náskok, ale nič to neznamenalo. Lotyši výsledok otočili a po polčase vyhrávali 55:51. V druhom polčase to bolo znovu na hojdačke. Slovinci začali náporom, viedli 69:55, ale pobaltskí basketbalisti sa opäť vrátili a zdramatizovali zá­ver.

Pred tridsiatimi rokmi pobláznili Európu, podarí sa im to aj teraz?

Na strane Slovincov dominovala hviezda NBA Goran Dragič a supertalent Luka Dončič, ktorý premenil v poslednej štvrtine dve kľúčové trojky. Z Lotyšov hral fantasticky líder New Yorku Kristaps Porzingis a strelec San Antonia Davis Bertans. V závere rozhodli drobnosti a Lotyšov o šancu na posledné otočenie výsledku pripravili fauly a líderstvo Gorana Dragiča. Ten zariadil jeden z kľúčových košov v poslednej minúte. Slovinci zvíťazili 103:97 a sú na turnaji stále bez prehry.

Kristaps Porzingis (Foto: FIBA Europe)

Basketbal začal hrať v 16, nahrádza Nowitzkého a šokoval favorita na zlato

Fantastické individuálne výkony

Viacero hráčov predviedlo vo štvrťinálovom súboji veľké výkony. Najlepším strelcom bol Porzingis s 34 bodmi, z lotyšskej strany ho doplnil 23 bodový Bertans. V drese Slovincov odohral famózny zápas osemnásťročný Luka Dončič, ktorý pridal k 28 bodom, 9 doskokov. Dragič strelil 26 bodov, mal 8 asistencií a 6 doskokov. Veľmi dôležitý bol aj výkon Klemena Prepeliča, ktorý strelil 17 bodov, keď premenil všetkých 12 trestných hodov.

Slovinci boli lepší v doskokoch, mali lepšiu streľbu, napriek tomu stačil jeden doskok, jeden obranný zákrok a mohli sme vyhrať. Dončič premenil na konci neskutočné dve trojky. Prehrali sme, Slovinsko má výborný tím, držím im palce. Máme mladú zostavu, pre nás to bol skvelý šampionát, niečo ako previerka do budúcnosti. Verím, že sa ešte zlepšíme,“ povedal po stretnutí tréner Lotyšov Ainars Bagatskis.

Vyzeralo to ako zápas NBA

Je to obrovský úspech pre celú našu krajinu. Bol to skvelý zápas, Lotyši odohrali fantastický duel, majú výborný tím. Vedeli sme, že to bude fyzicky náročné. Odviedli sme tímovú robotu. Chcel by som poďakovať spoluhráčom. Teraz si oddýchneme a pripravíme sa na Španielov,“ hovoril Goran Dragič, ktorý potvrdil, že po turnaji končí v národnom tíme a chce sa rozlúčiť s medailou. Je k nej blízko.

„Pripravovali sme sa na zápas rovnako ako na predchádzajúce. Lotyši majú unikátnu zostavu. Pripomenulo mi to súboje v NBA. Bolo to veľmi náročné. Museli sme často preberať a dávať si pozor na streľbu Lotyšov, ktorí majú excelentných strelcov na čele s Porzinginsom a Bertansom. Verili sme si však do konca, hrali sme v závere so sebavedomím a zvíťazili,“ doplnil svojho lídra tréner Igor Kokoškov, ktorý trénuje aj v NBA Utah Jazz.

Luka Dončič (Foto: FIBA Europe)

Dončič je diamantom európskeho basketbalu

Skvelý výkon predviedol najmä Dončič, ktorý vyzerá v osemnástoch rokoch neuveriteľne. „Luka je najlepší vo svojom veku a nielen to. Medzi osemnásť až dvadsaťročnými nemá konkurenciu. Hrá s veľkým sebavedomím a zároveň je veľmi pokojný. Som s ním na izbe, je stále dieťa, pozerá rozprávky, ale keď príde na palubovku, vôbec nevyzerá ako dieťa,“ pochválil spoluhráča Dragič.

„Kristaps je skvelý hráč a človek, verím, že raz budem ako on. Čo sa týka veľkých striel, tie ma naučil Sergio Llul v Reale Madrid,“ hovoril Dončič.

Luka je diamantom európskeho basketbalu. Nikdy nehral ešte na podobnom šampionáte, učí sa za pochodu a zvláda to fantasticky. Tento turnaj je časťou jeho progresu,“ dodal Kokoškov.

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

6 Detroit Pistons 10/6 62,50%
7 Minnesota Timberwolves 10/6 62,50%