Analýza: Tvrdší, rýchlejší a silnejší. Hráči Komárna dokonale zaskočili Inter

Publikované: 18.05.2017 Autor: Peter Jačiansky

Komárno - Inter (finále 2017) (Foto: Vladimír Dorňák)

Takýto výkon nečakal od hráčov Komárna zrejme nikto. Už vonkoncom nie bratislavský Inter, ktorý chcel finálovú sériu ukončiť svojím štvrtým víťazstvom v rade. Majstrovské oslavy tak musia počkať…

Po štvrtom finálovom stretnutí nastala kuriózna situácia, ktorú možno sem-tam vídať vo volejbale. Napriek tomu, že Komárno dalo počas finálovej série 293 bodov, viac než Inter (286), prehráva 1:3 na zápasy. V tom stredajšom predviedli domáci basketbalisti senzačný úvod, vďaka ktorému sa dostali do vedenia 20:0. Takýmto rozdielom sa napokon skončil celý zápas, aj keď skóre sa menilo. Zhruba minútu pred koncom prvého polčasu vyhrávalo Komárno nad Interom o 31 bodov! V tej chvíli sa nedarilo ubrániť myšlienke, či práve toto má byť to mužstvo, ktoré delí od majstrovského titulu už len jediný zápas.

V športe sa to však stáva, dupľom to platí v play-off, kde sa hrá na viac víťazných zápasov a nie na rozdiel v skóre. Katastrofálny úvod, ktorý predviedol Inter, je dôkazom toho, že mládežnícky či amatérsky basketbal má toho veľa spoločného s tým profesionálnym. Na všetkých úrovniach sa totiž opakujú tie isté chyby. Napríklad: hráč vystrelí a všetci sa pozerajú na loptu, len málokto poctivo odstaví „svojho“ hráča. Na všetkých úrovniach zároveň platí, že keď na začiatku zápasu podceníte svojho súpera, je skoro nemožné v danom zápase zvíťaziť. A ten súper môže byť pokojne slabší než je vaše mužstvo. Psychika vám to jednoducho nedovolí.

Komárno spravilo na začiatku veľkú šnúru a zrazu vyhrávalo 20:0. Prečo sa tak stalo? Samozrejme, môžeme si to vysvetliť tak, že Inter jednoducho nečakal od Komárna, ktoré prehráva v sérii 0:3, takýto odpor a chuť do basketbalu. O samotnej 20-bodovej šnúre rozhodol komplex detailov. Hráči Komárna boli jednoducho tvrdší, lepší, rýchlejší a silnejší. Napriek tomu, že Interisti vyhrali druhý polčas o päť bodov, hráčom Komárna zostala táto živelná energia počas celého zápasu. Niektorí hráči domáceho mužstva po prvý raz ukázali emócie, napríklad taký Boris Bojanovský, ktorý v druhom polčase predviedol jeden monštruózny blok.

Vuk Djordjevic (Foto: Vladimír Dorňák)

NEZASTAVITEĽNÝ VUK DJORDJEVIĆ

Nomen omen pochádza z latinčiny. Používa sa v prípade, keď meno osoby vyjadruje charakteristickú vlastnosť svojho nositeľa. Vuk znamená po srbsky vlk, a presne ako vlk hral v štvrtom stretnutí na palubovke Vuk Djordjević. Ten bol bezpochyby najlepším hráčom na domácej strane. Nie preto, že nastrieľal najviac bodov. Preto, lebo mal spomedzi všetkých hráčov najväčšiu sebadôveru a odvahu. Interisti ho jednoducho v obrane nedokázali zastaviť. Keď si na trojke zobral loptu a pustil sa do úniku pod kôš, zastaviť ho mohol jedine faul cez ruky. Djordjević nazbieral v zápase dovedna jedenásť plusových faulov.

Srbský basketbalista predvádzal v zápase ukážkové nábehy pod kôš zo slabej strany, pri ktorých je veľmi dôležité dobré načasovanie pohybu. Djordjević patrí medzi nižších hráčov na palubovke, avšak pod košom akoby na svoju výšku zabúdal. Aj napriek tomu, že sa jeho spoluhráčom v útočnej fáze darilo, keď bol práve pod košom Rado Rančík, mali pred ním rešpekt a nehrnuli sa do zakončenia. To neplatilo v prípade 25-ročného basketbalistu, ktorý si trúfol aj na najväčšiu hviezdu bratislavského mužstva, do Rančíka sa oprel telom a loptu poslal do koša.

BK Inter Bratislava vs. BC Prievidza, William Walker (33) (Foto: Vladimír Dorňák)

PRESNÁ RUKA WILLIAMA WALKERA

Čo sa Interu týka, ťažko povedať, kto svojím výkonom potešil. Rado Rančík sa v priebehu zápasu síce dostal do herného rytmu a štvrtý finálový duel zakončil svojimi typickými číslami, no v kolonke +/- mu svieti hodnota –24. Ešte horšie bol na tom Nemanja Barać, ktorý má pri svojom mene číslo –34. Interisti zabrali po zmene strán a v druhom polčase zapli fyzickejší mód, ktorý na Komárno vždy platil. Lenže druhé dejstvo vyhrali len o päť bodov a z –25 sa dostali na konečných –20. Bratislavčanom sa nedarila ani streľba za tri body. Zo siedmich trojok, ktoré Aleksandar Vlahović vybral „z ruksaku“, bola úspešná len jediná. Inter mohol prehrať aj väčším rozdielom nebyť presnej ruky Williama Walkera. Američan bol pri streľbe za tri body stopercentný, premenil všetkých päť pokusov. Ktovie, ako by vyzeralo skóre zápasu bez jeho dvadsiatich bodov

ČO BUDE NASLEDOVAŤ TERAZ?

Komárno bolo pred štvrtým finálovým zápasom odpísané. Málokto mu veril, že by mohlo ešte zdramatizovať súboj o majstrovský titul, nedajbože ho ešte vyhrať. Na prvý pohľad je predsa nemožné, aby mužstvo, ktoré prehralo tri zápasy po sebe, následne toho istého súpera zdolalo štyrikrát v rade. Ak by však Komárno v nasledujúcom stretnutí vyhralo v Bratislave a znížilo na 2:3, finále by bolo znova otvorené. Vyhrať štyri zápasy po sebe je nemožné. Ale vyhrať najprv dva zápasy a potom ďalšie dva je z psychologického hľadiska veľký rozdiel.

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

6 Detroit Pistons 10/6 62,50%
7 Minnesota Timberwolves 10/6 62,50%